22 березня – вшанування пам’яті 40 мучеників, що у Севастійському озері мучилися

40 мучениківВ 313 році імператор Констянтин Великий підписав закон про свободу сповідання віри. Його співправитель імператор Лікиній також підписав цей закон, але в підвладних йому областях гоніння на християн продовжувалися. Близько 320 року в місті Севастії, у Вірменії, стояло римське військо. У війську знаходилося 40 воїнів-християн родом з Каппадокії (нині на території Туреччини). Воєначальник Агрикола примушував їх принести жертву ідолам, але воїни відмовилися.

Тоді воїнів заарештували і зв’язаними повели до озера поблизу міста Севастії. Тоді була зима, і вже вечоріло. Воїнів роздягненими поставили в покрите льодом озеро. Страшна холоднеча охопила святих мучеників, і вони почали замерзати. Ця мука була для них особливо важкою, тому що на березі озера для спокуси була поставлена тепла лазня. Хто хотів врятувати своє життя, повинен був заявити тюремному сторожеві, що він відрікся від Христа, і тоді він міг увійти до теплої лазні і відігрітися. Всю ніч воїни мужньо переносили лютий мороз, підбадьорюючи один одного і співаючи священні гімни Богові.
Рано вранці один з воїнів не витримав страждань. Він вийшов з озера і поспішив до лазні. Але як тільки тепле повітря торкнулося його тіла, він впав мертвим. Незабаром після цього тюремний сторож Аглай побачив, як над мучениками, які залишилися в озері, заблищало неземне світло. Аглай був такий приголомшений цим дивом, що, оголосивши себе християнином, скинув з себе одяг і приєднався до 39 мучеників. Мучителі, які прийшли трохи згодом, побачили, що воїни-християни не тільки не замерзнули, але, мабуть, навіть відігрілися. Тоді мучителі молотами перебили їм гомілки і покидали у вогонь, а потім обвуглені кістки мучеників скинули в річку.
Через три дні мученики з’явилися єпископові Севастійському Петру і розповіли про свій подвиг. Єп. Петро зібрав їх кістки і з честю поховав. Імена мучеників збереглися: Кирiон, Кандид, Домн, Ісихiй, Іраклiй, Смарагд, Євноїк, Уалент (Валент), Вивiан, Клавдiй, Приск, Феодул, Євтихiй, Іоан, Ксанфiй, Ілiан, Сисинiй, Ангiй, Аєтiй, Флавiй, Акакiй, Єкдикiй (Єкдит), Лисимах, Олександр, Ілiя, Горгонiй, Феофiл, Дометiан, Гаїй, Леонтiй, Афанасiй, Кирил, Сакердон, Миколай, Уалерiй (Валерiй), Фiлоктимон, Северiан, Худион, Мелитон i Аглаїй.
Пам’ять 40 мучеників відноситься до найбільш шанованих свят. В день їх пам’яті полегшується строгість Великого Посту і здійснюється літургія Ранішньоосвячених дарів.