Чистий четвер та Страсна п’ятниця – що треба знати про ці дні

a23de925fd_215428Чистий четвер – день духовного очищення, прийняття таїнства Господнього.

Що слід робити в Чистий четвер:

Бажано в Чистий четвер попаритися в лазні на світанку, але і душ або прийняття ванни з мильною піною теж вітається. Вважається, що відбувається не тільки очищення тіла, а й душі, бо вода набуває захисних властивостей, здатних змити негатив і хвороби. Важливо під час процедури мати світлі, радісні думки.

У Великий Чистий четвер перед Великоднем кожна господиня намагається зробити в будинку генеральне прибирання, яке повинне очистити квартиру не тільки від пилу і бруду, а й від різних сварок на свято Великодня.

Крім усього цього, в Чистий четвер потрібно почати повноцінну підготовку до організації пасхального столу. Жінки роблять крашанки, печуть паски і складають меню до недільного дня.

Чого не можна робити в Чистий четвер

Згідно зі звичаями, в Чистий четвер не можна пекти паски, фарбувати яйця і готувати інші частування для пасхального столу, поки будинок не буде прибраний.

У Чистий четвер і до Великодня не можна віддавати з дому нічого цінного, а також позичати гроші, тому що разом з цінностями можна “віддати” і благополуччя.

Оскільки ще триває страсний тиждень, під час приготування їжі не можна порушувати Великий піст.

1334302003Страсна п’ятниця – найсумніший і дуже суворий день Страсного тижня.

Це єдиний день в році, коли не правиться Служба Божа, є лише Вечірня з винесенням Плащаниці. Її виносять у другій половині дня. Іде тричі обхід довкола церкви з Плащаницею, яку несуть за чотири кінці священики або старші парафіяни. Після обходу Плащаницю кладуть на приготований стіл посередині церкви. Віруючі приступають до Св. Плащаниці і побожно її цілують. Божий гріб прикрашають квітами і лампадками, за ним ставлять хрест без Розп’яття з полотном.

Плащаниця символізує полотно, в яке був загорнутий Ісус, коли його зняли з Хреста. Після Воскресіння на полотні залишився відбиток Його Образу, який утворився, як дослідили учені, шляхом великого випромінювання. По всіх церквах у Страсну п’ятницю замовкають дзвони.

Віруючі люди в цей день нічого не їдять до виносу плащаниці з вівтаря на середину церкви, що відбувається після полудня.

Повернувшись і з церкви, родина, зазвичай, сідає за стіл обідати. Обід у Страсну п’ятницю – пісний, навіть риби їсти в цей день не можна. Здебільшого обходяться городиною: капустою, картоплею, огірками.

Усі приготування до свята Великодня потрібно закінчити в Чистий четвер, щоб у Страсну п’ятницю ніщо не відволікало від молитов і служб. Ні шити, ні прясти, ні різати в цей день не можна. Вважається великим гріхом рубати дрова або що-небудь тесати сокирою.
У деяких країнах світу Страсна п’ятниця – вихідний день.

У Страсну п’ятницю не прийнято співати, гуляти й веселитися. Вважається, що людина, що веселиться у цей день, весь рік проплаче.