11 вересня: Усікновення глави пророка, Предтечі і Хреститеня Господнього Іоана

137845760911 вересня Церква вшановує пам’ять усікновення чесної голови Предтечі Господнього Іоана Хрестителя.
Іоан Хрестиитель — пророк, мученик, після Діви Марії найбільший святий. Про нього Господь Ісус Христос говорив: «Серед народжених жонами не поставав (пророк) більший від Іоана Хрестителя». Іоан Хреститель прославляється Церквою, як «янгол, апостол, мученик, пророк, світильник, і друг Христів, і пророків печатка, і заступник старої та нової благодаті, і серед народжених пречесніший, і світлого Слова глас».
Цар Ірод Антипа наказав на бажання дочки Іродіади Саломії під час бенкету відрубати голову св. Іоанові Хрестителеві. Через 300 літ відкопали її в полі за Божим об’явленням два монахи. Це було першим віднайденням голови св. Іоана Хрестителя.
Потім монахи передали її на зберігання вбогому гончареві. Врешті цей скарб один єретик-священик залишив у печері в Емесі. Згодом у тій печері поселилися правовірні ченці. Їхньому ігуменові Маркелові уві сні явився св. Іоан і сказав: «Бог дарує вам мене», вказавши, де шукати голову. Так відбулося друге віднайдення голови св. Іоана Хрестителя.
На згадку усікновення голови святого Іоанна Хрестителя Церквою встановлене свято і строгий піст як вираз скорботи християн про насильницьку смерть великого Пророка.