ХРЕСТОПОКЛОННА НЕДІЛЯ В КАФЕДРАЛЬНОМУ СОБОРІ СВЯТОЇ ТРІЙЦІ

ХРЕСТОПОКЛОННА НЕДІЛЯ В КАФЕДРАЛЬНОМУ СОБОРІ СВЯТОЇ ТРІЙЦІ

“Хресту Твоєму поклоняємось, Владико, і Святе Воскресіння Твоє оспівуємо і славимо!”

Православний світ сьогодні 19 березня відзначає третю неділю Великого посту – Хрестопоклонну.

Для когось Хрест – це символ жорстокої страти, або один із релігійних артефактів.

Виникає закономірне питання — чому ж знаряддя страти Спасителя виявилося у християн у такій пошані? Справа в тому, що шанування Хреста завжди розумілося вченням Церкви як поклоніння Іісусу Христу в світлі Його спокутного подвигу. Хрести на куполах, натільні хрести, поклінні хрести, встановлені в пам’ятних місцях, — всі вони покликані нагадувати, якою страшною і дорогою ціною Іісус Христос здійснив наше спасіння. Не знаряддю страти поклоняються християни, шануючи хрест, а Самому Христу, звертаючись до величі тієї жертви, в яку Іісус Христос приніс Себе заради всіх нас.

Для християн – це найдорожча святиня, яку зазвичай носять біля серця. І невипадково: адже саме Хрест засвідчує міру любові Бога до людини. Любові – навіть до смерті. Ця любов Божа перетворила знаряддя вбивства на засіб Спасіння у Вічності.

Щоб вилікувати пошкодження, які гріх вніс в природу людини, Господь у Своєму втіленні приймає на Себе нашу природу, а разом з нею і пошкодження, які у вченні Церкви названі як пристрасність, тлінність, смертність. Не маючи ніякого гріха, Він приймає ці наслідки гріха добровільно, щоб зцілити їх у Собі. Але ціною такого зцілення була смерть. І на Хресті Господь заплатив її за всіх нас, щоб потім силою Свого Божества воскреснути і явити світу обновлену людську природу, яка вже не піддається смерті, хворобам і стражданням. Тому Хрест є символом не тільки спокутної смерті Христа, але також і Його славного Воскресіння, яке відкрило шлях в рай всім, хто готовий слідувати за Христом.

У соботу ввечері на Всенічному бдінні, яке очолив Преосвященніший Фотій єпископ Запорізький і Мелітопольський у співслужінні духовенства кафедрального собору Святої Трійці міста Запоріжжя, був урочисто винесений Хрест і покладений по центру храма. Хрест залишатиметься по центрі храма цілий тиждень і цій святині будуть поклонятись після кожного богослужіння.

У Хрестопоклонну неділю вранці була відслужена Божественна літургія з читанням акафісту Страстям Хрестовим, яку очолив владика Фотій. Після літургії було звершено поклоніння Хресту, Який був винесений в суботу ввечері.