СУБОТА АКАФІСТА. ПОХВАЛА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

СУБОТА АКАФІСТА. ПОХВАЛА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

В суботу на п’ятому тижні Великого посту свята Церква урочисто виголошує молебний спів акафісту, або подячної похвали Пресвятої Богородиці.

“Господь наш Ісус Христос зволив народитися від Духа Святого і Марії Діви. Благословенна і Пречиста Діва – Обраниця Божа. Вона обрана від усього роду людського. Перед Творцем Вона стала представницею людства, в якій зосередилися найвищі його чесноти, що зробили Її єдину спроможною вмістити Невмістимого. Прислужившись великій таємниці Боговтілення Другої Іпостасі Пресвятої Трійці, Пресвята Діва залишається назавжди лествицею, що звела Бога до нас і нас підводить до Нього. Своїм заступництвом, Своєю материнською любов’ю Вона з’єднує нас з Богом, підводячи від загибелі до спасіння, від землі до небес.

Ось чому, прославляючи ім’я Христове, Церква з роду в рід прославляє і Пречисту Преблагословенну Матір Його. Церква приносить Божій Матері похвалу Архангела Гавриїла, котрий говорить Їй: „Радуйся, Благодатна, Господь з Тобою, благословенна Ти поміж жінок”. Вона приносить Богородиці похвалу святої праведної Єлизавети, матері найбільного із всії народжених жінками, котра також називає Її Блаженною і Благословенною.” (orthodox.org.ua)

“Це свято встановлене в IX столітті за неодноразове позбавлення Константинополя поміччю і заступництвом Пресвятої Богородиці від нашестя ворогів. За імператора Іраклія, коли Патріарх Сергій, носячи на руках своїх ікону Пресвятої Богородиці по міських стінах, благав Господа про захист від перських і скіфських військ, що облягали Константинополь, тоді народ шукав захисту в храмах Божих, день і ніч благаючи Старанну Заступницю врятувати своє місто.

Акафіст читається не тільки в суботу але і в інші дні, але в суботу п’ятої седмиці Великого посту він входить до складу богослужіння і співається на утрені (зазвичай напередодні, в п’ятницю увечері) не весь відразу, а роздільно. Духовенство чотири рази урочисто виходить на середину храму під спів кондаку « Непереможній Воєводі» і співає торжественні не сідальні похвали Цариці Небесній. Таким чином відбувається Похвала Пресвятої Богородиці Невтомної Захисниці роду християнського, без Якої немислимим є повноцінне життя Святої Церкви Православної. « О, Всехвальна Мати, що народила всіх святих, Найсвятіше Слово…від усякої напасті визволи нас», – зі вдячністю взивають вірні до Матері Божої.” (rivne-cerkva.rv.ua)

Від так сьогодні 31 березня вечором в кафедральному соборі Святої Трійці була відслужена утреня з читанням акафісту Пресвятій Богородиці. Богослужіння очолив Преосвященніший Фотій єпископ Запорізький і Мелітопольський у співслужінні з духовенством собору.