ЧОМУ ДЕЯКІ ПРАВОСЛАВНІ ЦЕРКВИ ДОСІ КОРИСТУЮТЬСЯ ЮЛІАНСЬКИМ КАЛЕНДАРЕМ?

ЧОМУ ДЕЯКІ ПРАВОСЛАВНІ ЦЕРКВИ ДОСІ КОРИСТУЮТЬСЯ ЮЛІАНСЬКИМ КАЛЕНДАРЕМ?

 Імператор Стародавнього Риму Юлій Цезар по єгипетському зразком ввів юліанський календар. У ньому за величину року приймався сонячний рік, який був трохи більше астрономічного і становив триста шістдесят п’ять діб і шість годин. Перше січня стало початком року. Різдво за юліанським календарем стали відзначати сьомого січня. Так відбувся перехід на нове летоісчесленія.

Для Православної Церкви була дуже важлива одночасність церковних свят. Дата святкування Пасхи обговорювалася на Першому Вселенському Соборі, і це питання стало одним з головних. Встановлені на цьому Соборі правила точного розрахунку даного торжества не можуть бути змінені під страхом анафеми.

Щодо Григоріанського календаря.

Глава Католицької церкви папа Григорій Тринадцятий в 1582 році затвердив і ввів новий календар. Він був названий “григоріанським”. Здавалося б, всім хороший був юліанський календар, за яким Європа прожила більше шістнадцяти століть. Однак Григорій Тринадцятий порахував, що реформа необхідна для визначення більш точної дати святкування Пасхи, а також для того, щоб день весняного рівнодення знову повернувся до двадцять першого березня.

У 1583 році собор східних патріархів у Константинополі засудив ухвалення григоріанського календаря як що порушує богослужбовий цикл і що піддає сумніву канони Вселенських Соборів. Дійсно, в деякі роки він порушує основне правило святкування Великодня. Буває, що Світле неділю католицьке доводиться за часом раніше Великодня іудейської, а це канонами церкви не допускається.

На території нашої країни, починаючи з десятого століття, Новий рік святкували першого березня. Через п’ять століть, в 1492 році, в Росії початок року перенесли, відповідно до церковних традицій, на перше вересня. Так тривало більше двохсот років.

Дев’ятнадцятого грудня сім тисяч двісті восьмого року цар Петро Перший видав указ про те, що юліанський календар у Росії, прийнятий від Візантії разом з хрещенням, як і раніше залишався діючим. Змінилася дата початку року. Вона була офіційно затверджена на території країни. Новий рік за юліанським календарем належало відзначати першого січня “від Різдва Христового”.

Після революції чотирнадцятого лютого тысяча дев’ятсот вісімнадцятого року в нашій країні були введені нові правила. Григоріанський календар виключав в межах кожного четирехсотлетія три високосних року. Саме його стали дотримуватися.

Чим же відрізняються юліанський і григоріанський календарі? Різниця між в обчисленні високосних років. З плином часу вона збільшується. Якщо в шістнадцятому столітті вона становила десять днів, то в сімнадцятому вона збільшилася до одинадцяти, у вісімнадцятому столітті вона вже дорівнювала дванадцяти дням, тринадцяти в двадцятому і двадцять першому століттях, а до двадцять другого століття ця цифра досягне чотирнадцяти днів.

Православна церква на території України користується юліанським календарем, слідуючи рішенням Вселенських Соборів, а католики – григоріанським.

Часто можна чути питання про те, чому весь світ відзначає Різдво двадцять п’ятого грудня, а ми – сьомого січня. Відповідь цілком очевидна. Православна церква в Україні відзначає Різдво за юліанським календарем.

Це стосується й інших великих церковних свят.

Сьогодні юліанський календар в Україні і в Росії називають “старим стилем”. В даний час область його застосування досить обмежена. Ним користуються деякі Православні Церкви – Сербська, Грузинська, Єрусалимська та Руська. Крім того, юліанський календар застосовується в деяких православних монастирях Європи та США.

Григоріанський календар у Росії

У нашій країні питання про реформу календаря піднімалося неодноразово. У 1830 році його ставила Російська Академія наук. Князь К.А. Лівен, який займав у той час пост міністра освіти, визнав цю пропозицію несвоєчасним. Тільки після революції питання було винесено на засідання Раднаркому Російської Федерації. Вже 24 січня Росія прийняла календар григоріанський.

Особливості переходу на григоріанський календар

Православним християнам введення владою нового стилю доставило певні труднощі. Новий рік виявився зміщеним в Різдвяний піст, коли будь-яке веселощі не вітається. Більш того, 1 січня – день пам’яті святого Воніфатія, покровительствующего всім, охочим відмовитися від пияцтва, а наша країна відзначає цей день з келихом в руках.

Григоріанський і юліанський календар: відмінності і подібності

Обидва вони складаються з трьохсот шістдесяти п’яти днів у звичайний рік і трьохсот шістдесяти шести на рік високосний, мають 12 місяців, 4 з яких по 30 днів і 7 по 31 дню, лютий – або 28, або 29. Різниця полягає тільки в періодичності настання високосних років.

За юліанським календарем високосний рік настає через кожні три роки. У цьому випадку виходить, що календарний рік довше астрономічного на 11 хвилин. Іншими словами, через 128 років з’являється зайвий день. Календар григоріанський теж визнає, що четвертий рік є високосним. Виняток становлять ті роки, які кратні 100, а також ті, які можна розділити на 400. Виходячи з цього, зайві добу з’являються лише через 3200 років.

На думку Православної церкви, календар григоріанський порушує черговість багатьох біблійних подій.

У зв’язку з тим, що юліанський і григоріанський календарі з плином часу нарощують різницю в датах, православні церкви, які використовують перший з них, відзначатимуть Різдво з 2101 не 7 січня, як це відбувається зараз, а восьмого січня, а з дев’ять тисяч дев’ятсот першого року святкування буде відбуватися вже восьмого березня. У літургійному календарі дата, як і раніше буде відповідати двадцять п’ятого грудня.

Чи відбудетться поверненя до “старого стилю”?

Іноземцям досить важко пояснити, що означає поняття “Старий Новий Рік”, чому ми святкуємо Різдво пізніше європейців. Сьогодні на території України та Росії з’являються охочі здійснити в перехід на юліанський календар. Причому ініціатива виходить від цілком заслужених і шанованих людей. На їх думку, 70% православних вправі жити за календарем, яким користується Православна Церква.

118138aa5ff8640b390a366e34e60789