АНОНС. БОГОСЛУЖІННЯ В ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ СВЯТИХ МУЧЕНИКІВ МАКАВЕЇВ, МАТЕРІ ЇХНЬОЇ СОЛОМОНІЇ ТА УЧИТЕЛЯ ЇХНЬОГО ЄЛЕАЗАРА

АНОНС. БОГОСЛУЖІННЯ В ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ СВЯТИХ МУЧЕНИКІВ МАКАВЕЇВ, МАТЕРІ ЇХНЬОЇ СОЛОМОНІЇ ТА УЧИТЕЛЯ ЇХНЬОГО ЄЛЕАЗАРА

14 серпня Свята Православна Церква вшановує пам’ять семи мучеників Макавеєвих: Авима, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Алима і Маркела, матері їхньої Соломонії та учителя їхнього Єлеазара (116 р. до Р.Х.).

В народі це свято називають –  Маковія, Маковея, Перший Спас, Спас на воді.

На честь цього свята у Свято-Троїцькому кафедральному соборі міста Запоріжжя Всенічне Бдіння розпочнеться 13 серпня (у неділю) о 17-00. В понеділок 14 серпня, в день свята, Божественна Літургія розпочнеться о 8-00. Після Літургії, традиційно, відбудеться освячення зілля, меду та випічки з маком.

Це свято прийшло до нас з Візантії, де було встановлене не пізніше ІХ ст. Воно полягало в перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглася. Протягом двох тижнів святиню носили по Константинополю з метою відвертання хвороб, для очищення міста від злих духів, які за давніми віруваннями приносили епідемії страшних хвороб. За допомогою хреста освячували воду, щоб вона стала чистішою та щоб йшли дощі в спеку – звідси назва Спас на воді.

Свято Маковія також походить від подій, описаних у біблійних розповідях про сім святих мучеників Макавеїв і їх матір Соломонію, яка благословила синів загинути за віру. Із цією історією пов’язана народна назва свята – Маковій Спас і традиція приносити на освячення в церкву випічку з маком і букети ароматних трав і квітів, які називаються “маковейчики”.

ЖИТІЯ СВЯТИХ МУЧЕНИКИ МАКАВЕЇВ.

Цар Антиох Єпифан захотів, щоб усі його піддані розмовляли лише грецькою мовою і кланялися грецьким богам, тобто ідолам. Багато хто з юдеїв підкорився цареві, та інші ладні були померти, але не відступитися від істинної віри.

Одного старця, Єлеазара, царські правителі примушували їсти заборонену законом Мойсеєвим їжу – свиняче м’ясо. Коли ж він відмовився, його стали умовляти, щоб він лише зробив вигляд, ніби споживає заборонене законом. Та Єлеазар на це відповів: “У мої роки негідно лицемірити; якщо молоді дізнаються, що дев’яносторічний Єлеазар схилився до язичництва, то й вони можуть спокуситися і відійти від віри”. Тоді його повели до мучителя, і Єлеазар мужньо вмер за істинну віру.

Одного разу до царя привели жінку Соломонію з сімома синами. Цар також примушував їх їсти свиняче м’ясо, та вони сміливо відповідали йому: “Ми краще помремо, ніж переступимо закон наших батьків”. Тоді цар віддав їх на муки. Їм вирізали язики, відсікали пальці на руках і ногах, здирали шкіру з голови і живими пекли на розпечених сковородах. Так було замучено шестеро братів.

Наймолодшого цар лагідно переконував не чинити спротиву. Він обіцяв щедро нагородити його і, нарешті, звернувся до матері, щоб вона порадила своєму синові виконати вимоги царя. Та вона підійшла до сина і сказала: “Сину! Не бійся цього мучителя і зустрінь смерть так само, як твої брати, щоб я могла усіх вас разом зустріти в майбутньому, вічному житті”. Тоді цар віддав на смерть і молодшого брата, піддавши його ще більшим мукам. Потім була замучена і їхня матір. Ця родина мучеників відома під ім’ям мучеників Маккавеїв.

Мощі семи святих мучеников Макавеїв зберігаються в базиліці апостола Андрія в Кельні (Німеччина). Мощі Соломонії — в стамбульскому Соборі Святого Георгія.

(Джерело)