Warning: getimagesize(http://www.tzerkva.zp.ua/wp-content/uploads/2017/08/image-0-02-04-6d74d4b8cc2e5b0e0e70dabe723631f100e7ff5edf3e577e36f47bee45535f64-V-300x225.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/kinder03/tzerkva.zp.ua/www/wp-content/themes/news-magazine/inc/front/WDWT_front_functions.php on line 151
СВЯТО ВИНЕСЕННЯ ЧЕСНИХ ДРЕВ ЖИВОТВОРЧОГО ХРЕСТА ГОСПОДНЬОГО

14 серпня Свята Православна Цеква відзначає день винесення чесних древ животворчого Хреста Господнього.

На честь цього свята в Свято-Троїцькому кафедральному соборі міста Запоріжжя, 13 серпня вечором відбулось богослужіння з чином винесення Хреста та поклоніння йому за чином хрестоподлонної неділі, яке очолив Преосвященніший єпископ Фотій.

14 серпня зранку відбулась святкова Божественна Літургія, яку очолив керуючий єпархією владика Фотій у співслужінні духовенства кафедрального собору. Після Літургії духовенство разом з мирянами вийшли на двір храму, де був звершений чин малого освячення води та прочитана молитва на освячення зілля. По закінченню молебня Преосвященніший Фотій єпископ Запорізький і Мелітопольський окропив освяченою водою зілля, мед та вироби з маком, які принесли з собою віруючі. 

У грецькому часослові 1897 року так пояснюється походження цього свята: “В наслідок хвороб, які дуже часто бували в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай виносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і відведення хвороб. Напередодні, виносячи його з царської скарбниці, покладали на святій трапезі Великої церкви (в честь Святої Софії – Премудрості Божої). З цього дня і далі до Успіння Пресвятої Богородиці, творячи літії по всьому місту, пропонували його потім народу для поклоніння. Це і є Винесення Чесного Хреста “.

В нас на Україні це свято з’єдналося зі спогадом Хрещення Русі 1 серпня 988 року. У “Сказанні дієвих чинів святої соборної і апостольської великої церкви Успіння”, складеному в 1627 році за наказом Патріарха Московського і всієї Русі Філарета, дається таке пояснення свята 14 серпня: “А на винесення в день Чесного Хреста буває хід заради освячення води і просвічення людського, по всім містам і селам “.

Звістка про день Хрещення Русі збереглася в хронографах ХVI століття: “Крестися князь великий Володимир Київський і вся Русь серпня 1”.(старий стиль)

За прийнятим нині в Українській Церкві чином мале освячення води 1/14 серпня здійснюється до або після літургії. Разом з освяченням води здійснюється освячення меду ( Перший медовий Спас: “Спас на воді”, “Мокрий Спас”). З цього дня починається Успенський піст.

(Використані матеріали з офіційного сайту Рівненської єпархії УПЦ КП)