СВЯТО ВИНЕСЕННЯ ЧЕСНИХ ДРЕВ ЖИВОТВОРЧОГО ХРЕСТА ГОСПОДНЬОГО

СВЯТО ВИНЕСЕННЯ ЧЕСНИХ ДРЕВ ЖИВОТВОРЧОГО ХРЕСТА ГОСПОДНЬОГО

14 серпня Свята Православна Цеква відзначає день винесення чесних древ животворчого Хреста Господнього.

На честь цього свята в Свято-Троїцькому кафедральному соборі міста Запоріжжя, 13 серпня вечором відбулось богослужіння з чином винесення Хреста та поклоніння йому за чином хрестоподлонної неділі, яке очолив Преосвященніший єпископ Фотій.

14 серпня зранку відбулась святкова Божественна Літургія, яку очолив керуючий єпархією владика Фотій у співслужінні духовенства кафедрального собору. Після Літургії духовенство разом з мирянами вийшли на двір храму, де був звершений чин малого освячення води та прочитана молитва на освячення зілля. По закінченню молебня Преосвященніший Фотій єпископ Запорізький і Мелітопольський окропив освяченою водою зілля, мед та вироби з маком, які принесли з собою віруючі. 

У грецькому часослові 1897 року так пояснюється походження цього свята: “В наслідок хвороб, які дуже часто бували в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай виносити Чесне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і відведення хвороб. Напередодні, виносячи його з царської скарбниці, покладали на святій трапезі Великої церкви (в честь Святої Софії – Премудрості Божої). З цього дня і далі до Успіння Пресвятої Богородиці, творячи літії по всьому місту, пропонували його потім народу для поклоніння. Це і є Винесення Чесного Хреста “.

В нас на Україні це свято з’єдналося зі спогадом Хрещення Русі 1 серпня 988 року. У “Сказанні дієвих чинів святої соборної і апостольської великої церкви Успіння”, складеному в 1627 році за наказом Патріарха Московського і всієї Русі Філарета, дається таке пояснення свята 14 серпня: “А на винесення в день Чесного Хреста буває хід заради освячення води і просвічення людського, по всім містам і селам “.

Звістка про день Хрещення Русі збереглася в хронографах ХVI століття: “Крестися князь великий Володимир Київський і вся Русь серпня 1”.(старий стиль)

За прийнятим нині в Українській Церкві чином мале освячення води 1/14 серпня здійснюється до або після літургії. Разом з освяченням води здійснюється освячення меду ( Перший медовий Спас: “Спас на воді”, “Мокрий Спас”). З цього дня починається Успенський піст.

(Використані матеріали з офіційного сайту Рівненської єпархії УПЦ КП)

There is no slider selected or the slider was deleted.