ЛІТУРГІЯ РАНІШОСВЯЧЕНИХ ДАРІВ З ЧИТАННЯМ КАНОНУ СВЯЩЕННОМУЧЕНИКУ ФЕДОРУ ТИРОНУ

ЛІТУРГІЯ РАНІШОСВЯЧЕНИХ ДАРІВ З ЧИТАННЯМ КАНОНУ СВЯЩЕННОМУЧЕНИКУ ФЕДОРУ ТИРОНУ

Сьогодні 23 лютого, в п`ятницю першого тижня Святої Чотиридесятниці, за уставом Вселенської Церкви, зранку звершується Літургія Ранішосвячених Дарів, після якої читається канон Священномученику Федору Тирону.

В цей день богослужіння у Свято-Троїцькому кафедральному соборі м. Запоріжжя очолив Преосвященніший Фотій, Єпископ Запорізький і Мелітопольський у співслужінні духовенства собору. Пілся канону, за традицією Церкви Владика благословив та роздав усім присутнім коливо.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ЖИТІЯ СВЯЩМЧ. ФЕДОРА ТИРОНА.

У місті Амасії, в Понтийской області, під час гоніння імператора Максиміана (286-305 рр.) На християн, воїн Феодор (Федір) разом з іншими християнами був примушений зректися Христа і принести жертву ідолам. Відмовившись виконати це, Феодор був підданий жорстоким мукам і ув’язнений. Тут під час молитви він був втішений чудесним явленням Господа Ісуса Христа. Через деякий час мученика вивели з темниці і різними тортурами знову примушували відректися від Христа. Нарешті, бачачи непохитність мученика, правитель засудив його до спалення. Святий Феодор сам безстрашно зійшов на вогнище, і тут з молитвою і славослів’ям віддав свою душу Богові. Було це близько 305 року.

Через 50 років після смерті святого Феодора імператор Юліан Відступник (361-363 рр.), Бажаючи осквернити християнський Великий піст, наказав Константинопольському єпарха (градоначальнику) кожен день протягом першого тижня посту таємно кропити кров’ю ідольських жертв їстівні припаси, що продаються на ринках. Святий Феодор в нічному видінні з’явився Константинопольському архієпископу Євдоксію і велів йому оголосити християнам, щоб вони не купували на ринках осквернені припаси і вживали в їжу коливо (кутю), т. є. варену пшеницю з медом. На згадку цієї події Православна Церква досі щорічно відзначає пам’ять великомученика Феодора Тирона в першу суботу Великого посту. Напередодні в п’ятницю після заамвонної молитви служиться молебень святому Феодору Тирону і благословляється кутя.